Chyba najlepszym sposobem na ogrzewanie bloku jest pobieranie ciepła z elektrociepłowni.
Jednak wadą pobierania ciepła z elektrociepłowni może być fakt, że w razie jej awarii cały blok zostanie pozbawiony ciepła, poza tym pobieranie ciepła z elektrociepłowni może wpływać na podniesienie kosztów związanych z ogrzewaniem bloku.
Historia grzejnika Powszechnie uważa się, że centralne ogrzewanie wynaleźli starożytni Rzymianie.
Jednak z dochodzenia przeprowadzonego przez elektrociepłownię z Samary (południowo-zachodnia Rosja) wynika, że pierwszy grzejnik został zamontowany w roku 1855 w Sankt Petersburgu.
Z okazji 150 rocznicy zamontowania pierwszego grzejnika w Sankt Petersburgu, na początku sezonu grzewczego 2005, przed elektrociepłownią w Samarze stanął mierzący 2 metry wysokości i ważący 200 kg pomnik żeliwnego grzejnika (wykonany przez lokalnego artystę rzeźbiarza Nikołaja Kuklewa).
Powyżej urządzenia, w świetle okna z grubą kotarą, wyleguje się w cieple kot1. W Polsce pomnik kaloryfera znajduje się w Stąporkowie (woj.świętokrzyskie) przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury.
Ma on około 3 m wysokości i jest jednym z największych w Europie i jedynym w kraju. Duży żeliwny kaloryfer ma za zadanie przypominać świetność miasta z czasów, gdy tutejsza Odlewnia Żeliwa produkowała aż 96% grzejników.Uznany jest za nieoficjalny symbol tego miasta.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzejnik
Podział Wymienniki ciepła są bardzo szeroką grupą urządzeń, które, w zależności od przeznaczenia, mogą różnić się między sobą wielkością i rodzajem budowy..Wiedza dotycząca wymienników ciepła obejmuje wiele różnych dziedzin (np.
termodynamika, mechanika, metalurgia).Konieczne jest więc jej usystematyzowanie.Istnieje wiele podziałów opartych na różnych aspektach działania lub budowy wymienników1. Podział ze względu na sposób przepływu ciepła Ze względu na sposób przepływu ciepła wymienniki można podzielić na dwie główne grupy ? wymienniki kontaktowe (w których dochodzi do kontaktu płynów) oraz bezkontaktowe (w których płyny nie mają ze sobą kontaktu). Wymienniki bezkontaktowe można podzielić na rekuperatory (wymienniki przeponowe, z bezpośrednią wymianą ciepła), regeneratory (z pośrednią wymianą ciepła) oraz złoża fluidyzacyjne. W rekuperatorach płyny oddzielone są ścianką (przeponą), w poprzek której zachodzi wymiana ciepła.Jeżeli w wymienniku takim nie zachodzi dodatkowa generacja ciepła są to rekuperatory proste.Istnieją również rekuperatory, w których po jednej ze stron dodatkowo wytwarzane jest ciepło (np. na drodze reakcji spalania lub reakcji jądrowej).Wymienniki takie nazywają się rekuperatorami z wytwarzaniem ciepła.Przykładem takich wymienników są np. reformery lub kotły płomienicowe. Rekuperatory proste są najczęściej spotykaną odmianą wymienników w przemyśle.Należą do nich np.wymienniki płaszczowo-rurowe lub wymienniki płytowe.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a