W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania ziemi granice miały tendencje do przechodzenia od pasów rubieżnych do coraz ściślejszych granic linearnych.Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano już w XII wieku w formie publicznej (tzw.
Ujazdy pojawiły się w okresie umacniania prawa własności ziemi oraz zanikania połaci ziemi nie eksploatowanej.
Jeśli przebieg granicy nie pokrywał się z żadną naturalną wyodrębnioną formą terenową, tam zachodziła potrzeba wyznaczenia jej w sposób sztuczny.Jednak geodeci zawsze zastrzegają sobie prawo do przyjmowania jedynie dobrze przygotowanych zleceń, których wykonanie rzeczywiście ma szansę powodzenia i poszerzenia przez geodetów ich wiedzy teoretycznej czy praktycznej.
Takie zlecenia na wykonywanie prac geodezyjnych pochodzą zarówno od firm państwowych, jak i od osób prywatnych.Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości.Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja.